середу, 27 грудня 2017 р.


Тема уроку. Робота системи мащення. Способи очищення мастильного матеріалу.
Мета уроку:  ознайомити учнів із роботою системи мащення, способами очищення мастильного матеріалу; виховувати любов і пошану до праці людини; розвивати мовлення, критичне та логічне мислення, пам'ять.

Обладнання: плакати «Принцип дії системи мащення», стенд «Експлуатаційні матеріали»
Міжпредметні  зв’язки: з фізикою,хімією.
Тип уроку: комбінований.


Хід уроку
І. Організаційна частина.
         Перевірка готовності учнів до заняття.
ІІ. Перевірка домашнього завдання
1)    Усне опитування
-         Які ознаки несправності системи охолодження ви знаєте?
-         Які є причини несправностей системи охолодження?
-         Для чого призначення система мащення?
-         З яких частин складається система мащення?
-         Для чого призначені: оливний насос, повно потоковий фільтр?
2)    Письмові завдання на індивідуальних картках
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІV. Організація вивчення нового матеріалу. 
1) План викладу теоретичного матеріалу.
Учні записують у зошити
2) Перегляд відеоматеріалу «Принцип дії системи мащення». Бесіда за побаченим.
3) Пояснення вчителя за планом (з використанням мультимедійної приезентації)
Матеріал для пояснення
У двигуні автомобіля КамАЗ-740 олива з піддона через оливоприймач засмоктується у дві секції оливного насоса. З нагнітальної секції насоса каналом у правій стінці блока управління олива подається в корпус повно потокового фільтра, де вона очищається, проходячи крізь два фільтрувальних елементи і надходить у головну оливну лінію. Звідти каналами в блоці й головках циліндрів олива підводиться до корінних підшипників колін вала, розподільного вала, втулок коромисел і каналом у штангах клапанів – до штовхачів. До шатунних підшипників колінчастого вала олива надходить каналом усередині колінчастого вала.
Олива, що знімається зі стінок циліндрів оливознімним кільцем. Крізь отвори в канавці кільця та отвори в поршні відводиться всередину його змащує опори поршневого кільця в бобиках поршня та верхній головці шатуна. З каналу в задній стінці блока циліндрів олива під тиском трубкою подається до підшипників компресора. з каналу в передній стінці блока циліндрів олива під тиском трубкою подається до підшипників компресора.  З каналу в передній стінці блока циліндрів олива спрямовується до підшипників паливного насоса високого тиску. З головної лінії олива під тиском подається в термосиловий датчик. Який керує роботою гідромуфти привода вентилятора залежно від температури рідини в системі охолодження. З радіаторної секції насоса олива надходить в фільтр відцентрового очищення й проходячи через радіатор, зливається в піддон картера через зливний клапан. Для створення найкращих умов мащення в системі має підтримуватися певний тиск:0,2-0,4МПа в легкових автомобілях. 0,4-0,6 МПа – у вантажних.
Фільтр відцентровий (центрифуга).
Корпус центрифуги обертається під дією реактивної сили. Коли тиск масла близько 0,3МПа (3кг/см2) то корпус центрифуги разом з маслом обертається з частотою 5000-6000об/хв.. при цьому важкі механічні частинки бруду і осаду під дією відцентрової сили відкидаються на стінки корпусу й осідають на них утворюючи щільний осад.

V. Вступний інструктаж.
Правила техніки безпеки під час виконання лабораторної роботи.
VІ. Лабораторна робота.
Тема. Ознайомлення з приладами системи мащення.
Мета: навчити учнів знімати з двигуна і розбирати прилади системи мащення. розвивати пам'ять, мислення.
Обладнання: блок циліндрів, масляний насос, фільтр, стенд «система мащення», плакати, ключі.
Послідовність роботи.
1.     Прочитати з підручника або конспекту і зясувати призначення основних приладів системи мащення.
2.     Користуючись плакатами і рисунками а також натуральними приладами ознайомитись з будовою системи мащення.
3.     Заповнити таблицю.
4.     Накреслити схему шляхів масла в системі мащення.
5.     Зняти масляний насос, фільтр.
6.     Зняти з двигуна повнопотоковий фільтр.
7.     Скласти і встановити на місце повнопотоковий фільтр.
Контрольні запитання і завдання.
-         Розкажіть про призначення, будову й роботу системи мащення двигуна.
-         Поясніть призначення і будову масляного радіатора.
-         Яку будову має масляний насос?
-         Поясніть будову й принцип дії повно потокового фільтра.
VІІ. Поточний інструктаж. Спостереження за роботою учнів.
VІІІ. Заключний інструктаж.
Підведення підсумків лабораторної роботи.
ІХ. Домашнє завдання
   Опрацювати §2.5, сторінки 65-77, підручника «Будова й експлуатація автомобілів»
Для охочих підготовити презентацію на тему «Робота системи мащення».


четвер, 21 грудня 2017 р.


Тема уроку. Технічне обслуговування електрообладнання
Лабораторна робота. Обслуговування електрообладнання
Мета уроку: сформувати в учнів знання про систему енергозабезпечення автомобіля: акумуляторної батареї, генератора, системи запалювання; виховувати любов до праці водія, людини праці; розвивати пам’ять, логічне мислення.
Обладнання : натуральні прилади (акумулятор, генератор, котушка запалювання і т.д.); плакати «ТО електрообладнання»
Міжпредметні зв’язки: з фізикою, 7 клас, «Електричне коло», з хімією.
Тип уроку:  засвоєння нових знань,
Хід роботи
I.                  Організаційна частина
Перевірка готовності учнів до заняття.
II.               Актуалізація опорних знань
Запитання на повторення.
1.     Яке призначення акумулятора, генератора, системи запалювання ?
2.     З чого складається акумулятор, генератор, система запалювання?
3.     Які прилади освітлення й  світлової сигналізації встановлюються на автомобілях?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
·        Інтерактивна вправа «Коло ідей»: учні висловлюють власне бачення потреби автомобіля в електрозабезпеченні
     IV. Оголошення теми і мети уроку
       V. Організація вивчення нового матеріалу. 
1) План викладу теоретичного матеріалу
Учні записують план уроку
План
1.     ТО акумулятора батареї
2.     ТО генератора.
3.     ТО системи запалювання .
4.     ТО стартера.
5.     ТО приладів освітлення та світлової сигналізації.
2)                Пояснення вчителя (з використанням мультимедійної презентації) за планом
1. Термін служби акумуляторних батарей за умову правильної експлуатації їх  та своєчасного догляду за ними  становить 4 роки або 74 тис. км пробігу автомобіля.
Основні несправності:
·        Підвищене саморозрядження.
·        Коротке замикання пластин.
·        Сульфатація пластин.
·        Корозія решіток позитивних пластин.
·        Окиснення полюсних штирів і наконечників.
·        Розтріскування мастики.
Батарея має бути чистою саморозрядження). Під час ТО треба протерти поверхню батареї 10% -им  розчином нашатирного спирту або кальцинованої соди, після чого витерти чистою сухою ганчіркою. Не можна оглядати батарею біля відкритого вогню. Через 2-2,5 тис. км пробігу, а в спеку через кожні 5-6 днів, потрібно перевіряти рівень електроліту, слід періодично перевіряти густину електроліту, щоб визнати ступінь зарядженості АБ.
Залежність між густиною електроліту, г/см3, зведеною до температури +15 0С , та ступенем зарядженості батареї
Повністю заряджена батарея
Батарея розряджена на
25%
50%
1,31
1,27
1,23
1,29
1,25
1,21
1,27
1,23
1,19
1,25
1,21
1,17

Слід визначити густину електроліту за допомогою кислотоміра. Наконечник кислотоміра  опустити у заливний отвір акумулятора, засмоктати електроліт за допомогою гумової груші й за поділками ареометра, вміщеного  всередину скляної колби, визначити густину електроліту. Для тривалого зберігання батареї взимку, її треба зняти з а/м, повністю зарядити й зберігати в сухому місці за температури не вище 0 й не нижче від – 300 С.
2.     ТО генератора виконують у разі  виявлення несправностей, зазначених нижче
Основні несправності :
·        Забруднення або замаснення контактних кілець .
·        Спрацювання й зависання щіток.
·        Обрив або коротке замикання в обмотках збудження й статора.
·        Окиснення то обгорання контактів регулятора.
·        Неправильний зазор між ними.
ТО через 10 тис .км пробігу автомобіля:
·        Перевірити натяг паса  привода генератора .
·        Перевірити кріплення генератора до двигуна .
·        За допомогою шинного насоса видалити пил з середини генератора
Через 60 тис. км  пробігу автомобіля.
·        Перевірити стан щіток .
·        Зачистити контактні кільця
3.     ТО системи запалювання
Основні несправності :
·        Занадто пізнє або раннє запалювання .
·        Перебої запалювання в одному чи кількох циліндрах.
·        Повне припинення запалювання.
ТО через 4…5 тис. км пробігу автомобіля :
·        Очистити прилади системи запалювання від пилу й бруду.
·        Перевірити й закріпити проводи кіл низької та високої напруг.
Через 10 тис. км пробігу автомобіля
·        Зняти кришку розподільника , протерти її зсередини ганчіркою , змоченою бензином .
·        Змастити вісь рухомого контакту .
Через 30 тис. км пробігу автомобіля  свічки рекомендується замінити новими.
4.     ТО стартера
Несправності :
·        Ослаблення кріплення підвідних проводів .
·        Спрацювання щіток і колектора (забруднення).
·        Окиснення контактів вмикача .
·        Спрацювання деталей муфти вільного ходу та зубів шестірні.
5.     ТО приладів освітлення та світлової сигналізації
Зовнішні ознаки несправностей приладів освітлення :
·        Неповне розжарювання ламп .
·        Періодичні блимання ламп або повна відсутність освітлення.
ТО щодня перевіряти дій приладі освітлення , стоп – сигналу  та покажчиків повороту вмиканням їх.
Через 4-5 тис. км пробігу автомобіля перевірити кріплення всіх приладів освітлення й проводів.
VI.Закріплення нового матеріалу
·        Бліц-опитування
1.Як перевірити рівень електроліту, й що треба доливати в разі його зниження?
2. Які основі несправності генератора ?
3. Які роботи виконуються на ТО генератора ?
4. Які ознаки пізнього  й раннього запалювання та як усунути їх?
5. Як можна визначити несправну свічку на двигуні?
6. Які основні несправності приладів освітлення й світлової сигналізації?
·        Виконання вправ «Пазл» і «Скачки», заздалегідь розроблених учителем за допомогою ресурсу Learning Apps
VII. Вступний інструктаж
-         Повідомлення про завдання до лабораторної роботи .
-         Правила техніки безпеки під час проведення лабораторної роботи .
VIII. Лабораторна робота
Тема. Обслуговування електрообладнання
Мета: формування в учнів вмінь і навичок під час обслуговування електрообладнання (акумуляторної батареї, генератора, системи запалювання), виховувати інтерес до праці водія; розвивати логічне мислення, пам’ять.
Обладнання: автомобіль ГАЗ-53А або двигун для гарячого регулювання, акумуляторна батарея, гумова груша, електроліт, дистильована вода, 10% розчин кальцинованої соди, прилад для очищення свічок, комплект інструменту водія.
Послідовність роботи
1.     Обслуговування акумуляторної батареї.
- Очистити АБ від забруднення, протерти розчином кальцинованої соди;
- відкрити гайки кріплення батареї, відокремити провід;
- зачистити вивідні штирі;
- викрутити пробки акумуляторів і дротом прочистити в них вентиляційні отвори;
- визначити рівень електроліту (має бути 12..1мм)
- набрати необхідну електроліту і визначити його густину;
- перевірити ступінь зарядженості АБ (покази вольтметра повинні бути не нижчі від 1,7В)
2.     Обслуговування генератора
- Перевірити і підтягнути кріплення генератора на двигуні, очистити поверхню генератора від бруду;
- перевірити ступінь натягу паса, у разі необхідності провести регулювання, підтягнути кріплення проводів на генераторі.
3.     Обслуговування систем запалювання
-         Очистити корпус розподільника від забруднень ганчіркою, змоченою бензином;
-         зняти кришку розподільника і ротор, протерти їх і оглянути, чи немає тріщин;
-         зачистити контакти переривника надфілем;
-         поставити контакти переривника на повне розмикання;
-         поставити ротор і кришку розподільника;
-         викрутити свічку запалювання;
-         перевірити зазор між електродами свічки;
-         встановити запалювання на двигуні.
4.     Обслуговування стартера
-         Очистити стартер і його тягове реле від пилу;
-         перевірити надійність кріплення корпусу стартера;
-         зняти кришку тягового реле , оглянути стан контактного диска, зачистити контактні поверхні і поставити кришку;
-         послабити стяжний гвинт і зняти з корпусу стартера захисну стрічку.
5.     Обслуговування приладів освітлення
-         Почергово вмикаючи і вимикаючи лампи ближнього і дальнього світла , лампи щитка приладів, сигналів повороту, стоп-сигналу і ін.; якщо потрібно змінити лампи у фарах.
Під час лабораторної роботи  проводиться індивідуальний та фронтальний інструктаж.
IX. Підсумок уроку
·        Заключний інструктаж.
·        Інтерактивна вправа «Закінчи речення». «На сьогоднішньому уроці я….»
·        Демонстрація кращих робіт учнів під час виконання лабораторної роботи, заохочення інших.
·        Оцінювання, коментар
Х. Домашнє завдання
1. Опрацювати теоретичний матеріал §§ 3-5 с. 213-226 у підручнику «Будова та експлуатація автомобіля», 1999р.; § 11, с. 219-224 у посібнику «Автомобіль»
2. Для охочих: розробити тести закритої форми за цією темою.